Zdieľať:

Antibakteriálna vlastnosť bambusových vlákien je mylná predstava

Sandra Roos, nórska špecialistka na environmentálnu analýzu textílií a chemikálií, sa na Internete vyjadrila o mylnej predstave, ktorú má veľa ľudí o „antibakteriálnych vlastnostiach“ bambusových tkanín.

V rozhovore uviedla, že vzhľadom na výrobný proces niektorých bambusových tkanín sa antibakteriálne prvky v bambusovom kmeni neprenášajú na vlákna používané v textilnej výrobe. Prinášame vám preklad článku:

Pred desiatimi rokmi sa na trhu objavili prvé odevy označené ako „bambus“. Takéto odevy sú často popisované a predávané ako odevy, ktoré obsahujú „jedinečné vlastnosti“. V Nórsku sa často používa tvrdenie, že bambusové textílie majú prirodzené antibakteriálne vlastnosti, a preto sú schopné zabrániť zápachu z potu. V rozhovore s nórskou NRK vo februári 2016 Sandra Roos z Mistra Future Fashion a Swerea s viac ako 12-ročnými skúsenosťami v oblasti textilného a chemického výskumu diskutuje o tom, ako sú tieto antibakteriálne vlastnosti bambusového vlákna v skutočnosti mylnou predstavou.

Bambusový strom v skutočnosti obsahuje antibakteriálne látky, pretože kmeň stromu ho používa na svoju ochranu pred útokmi hmyzu a hubami. To znamená, že bambus je možné pestovať bez použitia pesticídov, čo z neho robí spolu s ďalšími faktormi, akými sú rýchle tempo rastu a nízka spotreba vody, udržateľnú surovinu pre textil. Antibakteriálne prvky v kmeni sa však neprenášajú na vlákna používané v textilnej výrobe. „Keď ho rozložíte na viskózu, toto vlákno stráca tieto látky, keď odlupujete kôru,“ vysvetľuje Roos. „Neexistuje žiadny rozdiel v antibakteriálnych vlastnostiach medzi rôznymi druhmi viskózy, bez ohľadu na to, z akého druhu stromu viskóza pochádza “. Roos vysvetľuje, ako možno antibakteriálnu kapacitu vysvetliť zinkom prítomným v textílii, ktorý v zásade nemá nič spoločné s bambusom sám o sebe. „Zinok nájdený v týchto odevoch je v skutočnosti vedľajším produktom chemického procesu výroby odevov – nie samotného bambusu,“ vysvetľuje Sandra Roos. Zinok nájdete vo viskóze ako „kontamináciu“, ktorú je možné považovať za malé stopy po chemickom procese. Sandra Roos však poukazuje na skutočnosť, že existujú výskumy, ktoré tvrdia, že bambusová viskóza má lepšie vlastnosti zabraňujúce zápachu ako bavlna, ale to nezávisí od prítomnosti antibakteriálnych látok, ale skôr sa to vysvetľuje vynikajúcou schopnosťou absorbovať vlhkosť ( ktorá nesie častice zápachu).

Aktuálna diskusia teraz v rámci nórskeho módneho priemyslu priniesla zmenu. Aby sa dodržiavali nórske zákony týkajúce sa označovania vlákien, značky teraz musia zmeniť marketing svojich výrobkov a teraz ich propagovať ako „vyrobené z bambus-viskózy“ namiesto „vyrobené z bambusu“. Vo Švédsku diskusia o prirodzených antibakteriálnych vlastnostiach bambusovej viskózy vyvrcholila zhruba pred piatimi rokmi (vyvolaná súdnymi spormi o nezákonných tvrdeniach trhu v USA) a mylná predstava sa odvtedy objasnila.