Zdieľať:

K čomu sú dobré menštruačné nohavičky?

Okrem poskytovania ochrany počas menštruácie je možné dobré menštruačné nohavičky nosiť každý deň, čo pomôže proti každodenným starostiam a vy sa zbavíte strachu po celý mesiac. Tu sú možné použitia:

Cítiť v nich zápach? Veľa žien sa obáva zápachu, avšak menštruačné nohavičky nemajú zápach zvonku – zápach menštruačnej krvi je možné cítiť až po hodinách a aj to iba zvnútra (tj. pri ich vyzlečení).

Vidieť na nich krv? Savá vrstva je obyčajne z čierneho materiálu – na ňom nie je viditeľná krv. Nie, že by sme sa mali hanbiť alebo báť krvi, ale je pekné, že to nemusíme vidieť! Mnohé ženy sa dokonca čudujú pri pohľade na nohavičky, či vôbec menštruujú. Krv sa do nich vstrebáva veľmi ľahko a nikdy vám nepretečie na džínsy, sukňu alebo čokoľvek, čo máte na sebe. Ak zostanú na vnútornej strane nohavičiek hrubé častice, jednoducho ich zotrite toaletným papierom.

A čo pocit vlhka? Úprimne, človek (žena) sa až čuduje, aké suché sú absorpčné nohavičky, aj keď v nich celé hodiny krvácal. Samozrejme, záleží na značke a jej absorpčnosti. V zásade platí, čím vyššia schopnosť nohavičiek absorbovať tekutinu, tým sú nohavičky bezpečnejšie a príjemnejšie na nosenie. Samozrejme vyššia absorpcia má aj svoju daň: hrubšia vrstva mikrovlákna.

Čo hovorí na menštruačné nohavičky gynekológ?

„Menštruačné nohavičky sú bezpečné a komfortné,“ píše MUDr. Radka Gregorová, gynekologička z Lékařského domu Praha 7 na webstránke vitalia.cz.
mudr-radka-gregorova
„Vzhľadom k funkčnému zloženie menštruačných nohavičiek nevidím v dĺžke nosenia až na dvanásť hodín problém. Určite tiež záleží tiež na tom, ako silnú menštruáciu žena má. Z hygienického hľadiska to nie je príliš dlhá doba. Spomedzi všetkých menštruačných pomôcok by som radila menštruačné nohavičky na popredné miesto hlavne z dôvodu bezpečnosti a komfortu.“

Ako sa starať o menštruačné nohavičky?

Absorpčná vrstva je vlastne mikrovlákno, ktoré je po výrobe mierne stlačené a preto je potrebné na jej „aktiváciu“ pred prvým použitím nohavičky vyprať v práčke na 30-40 °C s odstreďovaním pre 1000 otáčkach.

Po použití namočiť

Po použití menštruačné nohavičky namočte do studenej vody, nechajte ich odmočiť. Môžete dať do vody trochu octu. Potom ich opláchnite. Nohavičky z merino vlny nenechávajte dlho odmáčať vo vode – rovnako ako inú vlnu.

Pranie

Ak nohavičky budete prať v práčke, najskôr ich dajte do pracieho sieťovaného vrecúška. Perte ich použitím delikátneho pracieho cyklu. Ak chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie, perte ich ručne s použitím jemného pracieho prostriedku, ako napríklad Pergent. Nepoužívajte mydlo s glycerínom, ktoré znižuje savosť.

Sušenie

Nesušte nohavičky v sušičke! Položte ich narovno alebo zaveste aby sa zachovala integrita funkčnej vrstvy. Treba počítať s tým, že každé menštruačné nohavičky schnú dlhšie ako tie normálne. Je to podobne ako pri zimnom oblečení, pretože viac vrstiev na sebe jednoducho dlhšie schne. To platí dvojnásobne o merino vlne, ktorá schne (ako každá vlna) dlho. Neodporúčame sušiť na priamom slnku či na horúcom radiátore.

Zaobchádzanie

Máte obavu, že vytvoria škvrny alebo zápach? Pridajte do studenej vody pred praním trochu octu. Ak sa budete o ne starať a prať ich ručne, vydržia vám až 5 rokov. (Čítajte odstavec naspodu)

Koľko menštruačných nohavičiek budem potrebovať?

Ak s nimi začínate, kúpte si 2-3 nohavičky. Skúšajte ich v dňoch, keď ste v pohodlí domova. Začnite s tými, čo majú najväčšiu absorpciu. Ak vám vyhovujú, môžete si potom kúpiť aj nohavičky s nižšou absorpciou pre ľahšie dni. Tie noste deň-dva pred termínom menštruácie, aby nedošlo k najhoršiemu.

Ak sa rozhodnete, že absorpčné menštruačné nohavičky je to, čo chcete používať, budete potrebovať sadu na takmer celý cyklus, to znamená dvoje na deň, aby ste ich nemuseli prať každý deň. Je dobré mať aj jedny či dvoje špeciálne navrhnuté na bezstarostnú noc – tie majú absorpčnú vrstvu vyvedenú až na vrch zadnej časti a viac látky na bokoch.

Ako zistím, koľko skutočne krvácam počas menštruácie?

Väčšina žien stratí medzi 10 – 80 ml krvi počas 2 až 7 dní avšak priemerné množstvo krvi, ktoré vylučuje ženské telo počas menštruácie, je 50 ml. To je asi 2 – 3 polievkové lyžice (14 ml) alebo 6 čajových lyžičiek (5 ml). Takto sa dá odhadnúť, aké nohavičky potrebujete:

Ak používate menštruačný kalíšok, je to najjednoduchšie. Mnohé majú mierkové čiary a tak viete zistiť, koľko kvapaliny je po vytiahnutí vo vnútri. Aj keď ten váš to nemá, vylejte krv a zmeraj počet čajových lyžičiek (5 ml) po predchádzajúcu úroveň.

Ak používate vložky alebo tampóny, meranie je o niečo zložitejšie. Jeden plne namočený sanitárny produkt normálnej veľkosti pojme asi 5 ml (pre konkrétnu značku produktu si pozrite informácie na obale). Spočítajte všetky použité produkty.

Po použití môžete tiež vložky alebo tampóny odvážiť , spočítať ich množstvo a potom odčítať hmotnosť rovnakých nepoužitých výrobkov. Pozor: Sušená krv váži menej ako mokrá krv.

Ako sa vyhnúť pretečeniu?

Nie všetky ženy majú rovnakú vagínu (to je asi dôvod, prečo sú muži neverní – vtipkujem). Z hľadiska toku krvi sú také, ktoré vedú krv smerom dopredu, niektoré dozadu a také, ktoré, pri ktorých zostáva krv centrálne. Centrálny tok má nevýhodu, že krv zostáva v najužšej časti nohavičiek, ktorá sa rýchlo zaplní a môže vzniknúť neželané pretečenie. Tie ženy, ktorých tok krvi smeruje dopredu či dozadu, majú výhodu väčšej oblasti saturácie, čo samozrejme predlžuje dobu, kým nohavičky pretečú. To vysvetľuje, prečo niektoré ženy môžu mať jedny nohavičky na sebe celý deň a iné si ich musia meniť častejšie – všetko je to individuálne.

Ak sa absorpčná vrstva nohavičiek v určitej oblasti príliš preplní, dochádza k pretečeniu na bokoch cez švy. Naviac, ak sú nohavičky voľné, prichádza k pretečeniu skôr, pretože okraje neudržia krv v oblasti absorpcie kým všetka vsiakne. Preto nie sú vhodné absorpčné nohavičky vyrobené bezošvou technológiou.

Nezabudnite raz alebo dvakrát nohavičky oprať predtým, ako ich dáte na seba počas menštruácie. Mikrovlákna v absorpčnej vrstve sa stanú mäkšie, pooddeľujú sa a sú schopné nasať viac.

Rozhodne je potrebné „experimentovať“ s nohavičkami pri rôznych podmienkach, aby ste prišli na to, čo vám najviac vyhovuje.

Škvrny v rozkroku

Niektoré ženy niekedy zistia, že sa na ochrannej vrstve zvnútra tvoria škvrny, ktoré nejdú vyprať – sú podobnej farby ako na obrázku vedľa. Toto sa objaví vtedy, keď je vaginálny sekrét trochu viac kyslý, ako by mal byť. Objavuje sa to nielen pri menštruačných nohavičkách ale aj pri každej spodnej bielizni, ktorá je ušitá z čiernej bavlny. Tieto škvrny sa nemusia objavovať po každom nosení, sú závisle od acidity sekrétov. Niekedy sa dokonca v látke tvoria malé dierky. Ak by bolo vnútro menštruačných nohavičiek svetlej farby, boli by vidieť stopy po zrazenej krvi a preto sa bežne vyrába z čiernej bavlny. Toto sfarbenie sa objavuje samozrejme aj pri organickej bavlne či Oeko-text látkach. Záleží teda, akým spôsobom bola látka farbená na čierno a na chemickom zložení výtoku. V žiadnom prípade to nemá vplyv na funkčnosť menštruačných nohavičiek.

škvrny

Vedeli ste, že...